Go to Turkey

برو به ترکیه

دیپلم تومر

توجه: برای تعیین سطح خود در آشنایی به زبان ترکی استانبولی و تصمیم گیری به شرکت در آزمون نهایی تومر می توانید به صورت آنلاین و رایگان امتحان بدهید. به لینک زیر بروید!

http://www.tomer.gazi.edu.tr/sinav.php?secim=401

دیپلم تومر چیست؟ 

داوطلبانی که در مقاطع مختلف در ترکیه تحصیل خواهند کرد می توانند دیپلم تومر را قبل از آزمون کنکور سراسری دریافت نمایند. بدیهی است که احراز مدرک تومر نیاز به سپری کردن دوره های آموزش زبان و شرکت در آزمون "Yüksek Türkçe Sınavı    " می باشند تا بتوانند موفق به دریافت مدرک دیپلم تومر شوند. داوطلبان می توانند این دوره ها و آزمون را هم در ترکیه و شهرهای مختلف و شعبات تومر آموزش لازم را دریافت کرده و نسبت به شرکت در آزمون اقدام نمایند و هم می توانند در مرکز آموزش زبان محق، دفتر نمایندگی انحصاری مراکز تومر دانشگاههای آنکارا و قاضی آنکارا که شعبات این دو دانشگاه در ایران محسوب می گردد٬ دوره های ۴ ترمی زبان را طی کرده و در تبریز امتحانات اخذ دیپلم تومر را بگذرانند.

 مدارک تومر چند نوع است؟مراکز تومر دانشگاههای آنکارا و قاضی آنکارا که تنها مراجع قانونی و مورد تایید وزارت علوم ترکیه در رابطه با صدور مدرک بین المللی دیپلم تومر می باشند٬ دو نوع مدرک اعطاء می نمایند.

الف) گواهینامه که اصطلاحاً "Sertifika" گفته می شود و دارای اعتبار موقتی است و در دو سطح مقدماتی و متوسطه انجام می گیرد. گواهینامه های دوره مقدماتی دارای اعتبار 6 ماهه بوده که داوطلب شرکت در این آزمون باید رتبه B2  را بگیرد و گواهینامه های دوره متوسطه 2 ساله که دارای رتبهB1 میباشد.

ب) دیپلم تومر که اصطلاحاً "Diploma " گفته می شود٬ دارای اعتبار همیشگی است و دانشگاههای سطح ترکیه این مدرک را قبول دارند. این مدرک در سطح عالی انجام پذیرفته و می تواند علاوه از دانشگاه به عنوان مدرک در سطح فوق دیپلم زبان ترکی و همچنین مدرک اشتغال برای خدمت در تورها و مترجمی نیز بکار برود. این مدرک نیز با دو رتبه مورد توجه است. رتبه اول که با C1 مشخص می شود برای استفاده در دانشگاهها بوده و دانشجویان علاقمند به ورود به دانشگاههای ترکیه می بایستی چنین رتبه ای را در امتحان اخد نمایند که این رتبه با احراز ۶۵ و بالاتر از ۱۰۰ رتبه مورد توجه قرار گرفته و صادر می شود. اما رتبه دوم با مشخصه C2شناخته شده است که باز سطح عالی را نشان داده ولی این رتبه نشان دهنده نمره مابین ۶۰ تا ۶۵ از مجموع ۱۰۰ امتیاز است. این مدرک برای اشتغال در شرکتها٬ کارخانجات٬ ادارات دولتی ترکیه در صورت عقد قرارداد و دعوت به کار٬ برای گرفتن حق تابعیت و یا تحصیل در واحدهای غیر دانشگاهی به کار می رود.

امتحانات انجام گرفته از سوی مرکز نمایندگی دانشگاههای آنکارا و قاضی آنکارا در تبریز به چه نحوی است و دارای چه اعتباری می باشد؟

مرکز  آموزش زبان محق، دفتر نمایندگی مراکز تومر دانشگاههای آنکارا  و قاضی آنکارا در ایران – تبریز به عنوان شعبه ای تام الاختیار از سوی این مراکز و به طور انحصاری و قانونی در ایران فعالیت دارد. کلاسهای آموزشی بر حسب استانداردهای تومر بوده و کتب جدید التأYeni Hitit لیف در سه جلد و ۴ ترم برای دانشجویانی که مایل به شرکت در آزمونهای تومر دانشگاه آنکارا به صورت آنلاین هستند٬ تدریس می شود.

اما برای دانشجویانی که تمایل به گرفتن مدرک تومر دانشگاه قاضی آنکارا هستند و به صورت کتبی هر سه ماه یکبار برگزار می شود از کتابهایYabancılar için Türk çe که دو جلد می باشد تدریس به عمل می آید. در طی دوره ها آزمونهای لازم انجام پذیرفته و دانشجویان آشنایی و تجربه کافی نسبت به آزمونهای تومر را اخذ می نمایند. زمان برگزاری امتحانات تومر در طول سال 4 نوبت بوده و سئوالات از آنکارا ارسال می شود. امتحان از سوی ممتحنینی که از سوی دانشگاه آنکارا به ایران اعزام می گردند به همراه مدرسین شاغل در مرکز آموزش زبان محق انجام پذیرفته و اصلاح اوراق نیز در آنکارا انجام می پذیرد. مدارک نیز باز از سوی مرکز اصلی تومر دانشگاه قاضی در آنکارا با امضای ریاست محترم دانشگاه آنکارا صادر می شود. اما افرادی که به صورت آنلاین امتحان میدهند، به صورت زنده و با web cam با مرکز دانشگاه آنکارا در ارتباط بوده و سئوالات به صورت زنده از طریق اینترنت ظاهر شده و داوطلب با پاسخ به سئوالات مراحل ۶ گانه امتحان را گذرانده و نتیجه نیز سریعاً با پایان یافتن آزمون مشخص می شود. ناگفته پیداست که مدارک این نوع داوطلبین نیز پس از امتحان از سوی دانشگاه آنکارا و با امضای ریاست دانشگاه و با ارزش اروپایی صادر می شود که داوطلبین بعد از ۲ ماه از مرکز محق می توانند دریافت نمایند.

آیا برای افرادی که در رشته های مختلف به زبان انگلیسی تحصیل خواهند کرد، داشتن دیپلم تومر الزامی است؟

افرادی که در رشته های مختلف مایل به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی هستند، نیازمند داشتن دیپلم تومر نبوده و با ارائه مدرک گواهینامه تومر نیز می توانند در دانشگاه ثبت نام نمایند ولی بدیهی است که در کنار آن می بایستی مدرک TOEFL یا IELTS را به دانشگاه ارائه دهند تا تسلط خودشان را به زبان انگلیسی به اثبات برسانند. این مدارک را می توانند در ایران و خود ترکیه اخذ نمایند. لازم به ذکر است که در رشته های فنی- مهندسی برخی از دانشگاهها در رشته کارشناسی ارشد نیز درخواست مدرک مهارت در انگلیسی(تافل یا آیلتس) می طلبند ولی در مقطع دکترا تمامی دانشگاهها از دانشجویان خود درخواست مدرک تافل یا آیلتس را می خواهند. چنانچه فردی فاقد این مدارک بوده باشد٬ می تواند به جای تافل یا آیلتس در ترکیه امتحان زبان انگلیسی به نام ÜDS یا KPDS را در ترکیه بدهند که با ثبت نام در سازمان سنجش ترکیه مقدور میباشد. افرادی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه در سطوح مختلف می باشند، یا بایستی نمره کافی یعنی "A" را در کنکور YÖS- ALES- TUS کسب نمایند که دچار مشکل نشوند و یا اینکه معادل آن را که دیپلم تومر می باشد، از مراکز و شعبات تومر دانشگاه آنکارا و قاضی آنکارا در ترکیه و یا خارج از آن و بالاخص در ایران دریافت کرد.دانشجویان رشته های مختلف در مقاطع کارشناسی- کارشناسی ارشد و دکترا باید دیپلم تومر را به دانشکده ارائه دهند ولی دانشجویانی که زبان تحصیل آنها انگلیسی است و یا در دوره های تخصصی پزشکی ادامه تحصیل خواهند داد، می باید گواهینامه تومر را ارائه دهند.

آیا می توان قبل از کنکور دیپلم تومر را دریافت کرد؟ داوطلبانی که در مقاطع مختلف در ترکیه تحصیل خواهند کرد می توانند دیپلم تومر را قبل از آزمون کنکور سراسری دریافت نمایند. بدیهی است که احراز مدرک تومر نیاز به سپری کردن دوره های آموزش زبان و شرکت در آزمون "Yüksek Türkçe Sınavı" می باشند تا بتوانند موفق به دریافت مدرک دیپلم تومر شوند. داوطلبان می توانند این دوره ها و آزمون را هم در ترکیه و شهرهای مختلف و شعبات تومر آموزش لازم را دریافت کرده و نسبت به شرکت در آزمون اقدام نمایند و هم می توانند در مرکز آموزش زبان محق، دفتر نمایندگی انحصاری مراکز تومر دانشگاههای آنکارا و قاضی آنکارا که شعبات این دو دانشگاه در ایران محسوب می گردد٬ دوره های ۴ ترمی زبان را طی کرده و در تبریز امتحانات اخذ دیپلم تومر را بگذرانند.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط عطاءالله دادیزاده  |